Підготовка троянд до зими

Підготовка троянд до зими

Троянди чарівні і дивуючі. Ми любимо їх за рясне і тривале цвітіння, за надзвичайне різноманіття форм, кольорів і розмірів. Але є доволі розповсюджена думка, що троянди – проблемні і складні в догляді, особливо взимку. Давайте розберемось, чи насправді є в зимівлі троянд щось страшне і складне?

Ні! Все доволі просто і ми допоможемо в цьому розібратися. В цій статті ми детально поговоримо про те, як допомогти трояндам перезимувати якнайкраще і з мінімальними зусиллями з вашого боку.

 Чому вони такі проблемні і постійно потребують уваги?

Століттями селекціонери працювали над тим, щоб зробити період цвітіння максимально тривалим. І як результат такого відбору троянди втратили можливість самостійно вступати в період зимового спокою. Вони до самих холодів тримають листя і квіти, а при найменшому потеплінні прокидаються. Саме через це вони такі вразливі до перепадів температури.

Тому основа зимового догляду – це спроби зменшити коливання температури і при цьому не дати трояндам намокнути, тобто захистити їх від дощу, танення снігу і конденсату. Адже волога провокує розвиток грибкових хвороб. 

Чому не має єдиних універсальних правил щодо зимового укриття?

Насправді універсальні правила є: 

 • тримайте троянди сухими,
 •  захищайте від різких коливань температури. 

Але оформити їх в єдину, універсальну на всі часи інструкцію неможливо. Перш за все – через погоду. Кожного року і зима, і осінь, і весна різні: то ранні, то пізні, то стоїть посуха, то заливає дощами, то морози стоять ще з грудня, то в січні плюсова температура. В кожному випадку необхідно спостерігати, враховувати об’єктивну реальність та відповідно до цього планувати методи догляду.

Якою має бути троянда для безпечної зимівлі?

Тут мало би бути щось типу “найкраще зимують троянди зимостійких сортів”­. Є в цьому частина правди, але значно більше, ніж характеристики сорту, на зимівлю впливає гарний догляд протягом сезону. Адже гарно зимують:

 • здорові
 • ситі
 • повністю дозрілі пагони.

Зі здоров’ям рослин все зрозуміло: регулярних обробок від шкідників і хвороб протягом сезону цілком достатньо. Про осінні добрива ми теж багато писали. А от що ж таке дозрілі і недозрілі пагони? І чому це важливо? 

Дуже просто: недозрілі пагони гарантовано загинуть від морозу, бо вони ніжні і наповнені вологою. Вона замерзне і кристалики льоду практично розірвуть тканини зсередини. І тому зберігати їх немає ніякого сенсу, треба видаляти.

Як виглядають недозрілі пагони?

 • стебла та листя мають червонуватий відтінок різної інтенсивності;
 • вони м’які, легко гнуться і не ламаються;
 • колючки не ламаються, а згинаються, якщо на них натиснути;
 • на зрізі стебло соковите, зелене і водянисте.

А ось так виглядають повністю дозрілі пагони:

 • мають зелений колір;
 • вони тверді, здерев’янілі, скорше зламаються, ніж зігнуться
 • колючки легко відламуються, якщо на них натиснути;
 • стебло на зрізі біле.

Отже, одне із головних завдань осіннього догляду – стимулювати дозрівання пагонів. Як це можна зробити?

 • Перестаємо обрізати квіти. Обрізання квітів стимулює повторне цвітіння, а от дозрівання плодів навпаки провокує здерев’яніння пагонів.
 • В кілька етапів підживлюємо троянди осінніми калійно-фосфорними добривами.
 • На дорослих, добре вкорінених кущах, обрізаємо листя на нижній третині куща. Це дасть рослині зрозуміти, що час готуватись до періоду спокою. Але залишаємо листя на кущах, посаджених цієї осені, вони необхідні для нормального процесу вкорінення. 
 • Ну і не забуваємо про поливи. Осінь цього року просто аномально посушлива. А без води рослини не можуть засвоювати поживні речовини, та й просто страждають від спраги, що знижує імунітет. Тож не забувайте регулярно перевіряти, чи достатньо трояндам вологи.

Чи потрібно обрізати троянди перед зимою?

Изображение
Підготовка троянд до зими

Одвічне питання: різати чи не різати троянди восени? Наша відповідь така: якщо можете не різати – не ріжте. Як ми писали в попередніх постах, обрізка пагонів стимулює нарощування нових, які точно не встигнуть дозріти.

Але ж ми самі писали, що недозрілі пагони треба видалити! Як бути? Дуже просто: дочекатись морозів.

В будь-якому випадку троянди потрібно укривати тоді, коли температура опуститься до -7°C. І тоді ж, по стабільному морозу, треба робити санітарну обрізку. Рослина, яка отримала свою дозу холоду, уже не буде нічого нарощувати. Та й листя уже можна буде повністю видалити і буде краще видно, що саме необхідно видалити.

А от обрізати повністю дозрілі здорові пагони ми не радимо без крайньої необхідності. З цим краще почекати до весни, коли буде зрозуміло, як рослина перезимувала. Якою може бути така крайня необхідність? Лише неможливість пригнути пагони до землі.

Як правильно пригнути троянди перед укриттям?

Для спорудження укриття кущі троянд поступово пригинають. Робити це потрібно в кілька етапів, дуже поступово, щоб не поламати. Плетисті троянди спочатку знімають з опори, щоб вони почали опускатись під своєю вагою. Інші види за допомогою мотузок треба прив’язати до вбитого в землю кілка або важкого каменя, щоб гілки звикли до нового положення. За кілька днів можна буде пригнути нижче і зафіксувати. І уже над такими, пригнутими до землі трояндами, споруджують укриття.

Але є сорти, які пригнути практично неможливо. Наприклад, троянда-шраб Артеміс. Вони мають товсті і міцні пагони, які практично гарантовано зламаються, навіть якщо пригинати їх дуже-дуже обережно. Зазвичай це шраби і деякі чайно-гібридні.  І ось такі сорти – єдині, які ми радимо обрізати доволі коротко, на висоту майбутнього укриття.

Хоча доволі м’які зими останніх років дають нам шанс зберегти такі непокірні кущі. Слідкуйте за погодою, і якщо синоптики будуть обіцяти теплу зиму, то пагони можна просто зв’язати докупи, обмотати агроволокном, а корені гарно замульчувати. Головне тут – бути готовим додатково утеплити кущі, якщо прогноз не справдиться і прийдуть сильні морози.

Як зробити для троянд зимове укриття?

Отже, в попередньому пості про троянди ми обговорили, як підготувати троянди до укриття: як підгодувати, обрізати і пригнути до землі. А значить можна переходити безпосередньо до укриття. Але для початку нагадаємо базові принципи успішної зимівлі.

Изображение
Підготовка троянд до зими
 • Троянди мають бути сухими, укриття має захищати від опадів. Бо якщо мокрі кущі приб’є мороз, то льодова кірка для троянд практично смертельна.
 • При високих температурах кущі можуть випріти, значить потрібно передбачити можливість провітрити укриття під час потепління.
 • Укриття має витримувати снігове навантаження, тому дуги мають бути міцними і встановлювати їх треба густо, щоб укривний матеріал не провисав.

Отже, що нам знадобиться?

Матеріал для дуг. Це може бути арматура, дерево, міцний пластик. Кількість розраховується так, щоб висота готового укриття була трохи вища від пригнутого куща, а відстань між дугами була десь 30-40 см, не більше. Для поодиноких мініатюрних кущів це може бути навіть звичайний фруктовий ящик.

Укривний матеріал. Оптимально – агроволокно. В принципі підійде будь-яка щільність, бо можна регулювати кількість шарів.

Дуги треба встановити над кущами і надійно зафіксувати, щоб їх не міг вирвати вітер, повалити глибокий сніг або котик-дослідник. Додатково для підтримки укривного матеріалу можна натягнути кілька рядів шпагату. На цьому етапі можна заховати під мульчу, якою ми вкрили корені, отруту від мишей.

Далі переходимо до укриття. Планувати його треба таким чином, щоб боковинки можна було відкривати для провітрювання. Краї матеріалу мають сантиметрів на 20 лягати на землю з обох боків укриття. Завдяки таким припускам ви зможете надійно зафіксувати їх шпильками або чимось важким, щоб агроволокно не провисало і не виривалось вітром.

Встановлювати укриття можна уже зараз, але не закривати боковинки, нехай усе провітрюється. Опустити їх треба буде після того, як температура опуститься нижче -5 градусів.