Спочатку трохи теорії про життя-буття хрущів.
Вилітають дорослі особини, залежно від погоди, в травні, і літають до середини червня. В цей час вони харчуються молодим листям дерев і кущів або, зрідка, квітами і зав’язями. Зазвичай шкода від дорослих жуків незначна. Але в окремі роки бувають сильні сплески чисельності і тоді можуть завдати великої шкоди, особливо молодим насадженням в садах та лісогосподарствах.
Боротись з дорослими жуками можливо завдяки системним препаратам типу Актари. Вони проникають в листя, яким харчуються жуки.
Ще один перевірений варіант – збирати дорослих особин. Основний їх період активності – вечір і ніч. Тож зранку і вдень вони кволі, заторможені. Метод неприємний, але ефективний.
Боротись з дорослими жуками можливо завдяки системним препаратам типу Актари. Вони проникають в листя, яким харчуються жуки.
Ще один добре знайомий всім варіант – збирати дорослих особин. Основний їх період активності – вечір і ніч. Тож зранку і вдень вони кволі, заторможені. Метод неприємний, але ефективний.
Методи боротьби з личинками хруща
Значно більшої шкоди наносять личинки. Вони живуть в землі 3-4 роки. Така старша лічинка сягає іноді 5-6 см розміру і дуже, дуже багато жре коренів рослин. Одна велика личинка легко може знищити плодовий саджанець або невеличку тую. А 3-4-5 личинки можуть вбити навіть дорослі дерева.
Саме тому боротьба з личинками має бути системною, що включає як засоби профілактики, так і правильну агротехніку.
Почнемо з препаратів. Найкращі помічники в цьому – Ініціатор, Актара, Антихрущ. Вони вносяться під корені. Личинка їсть – і вмирає. Додатковий плюс – це те, що кореневе внесення також діє і на шкідників, що живляться надземною частиною, але яких неможливо дістати оприскувачем. Наприклад, розанний пильщик, скляниця, псевдощитівка, малинова муха. Та і звичайна тля від цього теж гине.
Далі – прийоми, які є ефективною профілактикою появи хруща на ділянці:
- Закривати землю. Всюди має бути або газон, або шар мульчі, або сидерати. Чому це важливо? Бо самиці для відкладення яєць обирають гарно прогріті і бажано голі ділянки. Ті, куди найлегше закопатись.
Це не дасть миттєвого ефекту, бо личинка проводить в землі 3-4 роки, а значить нашкодити може уже після того, як ви все укрили. Але все одно земля має бути закрита вся.
- Ентоцид. Це біологічний препарат, гриби, що заражають і знищують і личинок, і дорослих особин, що зимують в землі. Чому ми радимо використовувати і системні хімічні препарати, і Ентоцид? Бо хімія працює лише тоді, коли личинка жере ваші рослини. А біопрепарат – навіть по тих особинах, що сплять. Заодно й інших грунтових шкідників стане менше.
Сидерація – дуже корисний метод боротьби на городі. Гірчиця виділяє фітонциди, що для личинок вкрай неприємні – і вони тікають з засіяних грядок. Плюс ефект закритого грунту. І на додачу ще і профілактика грибкових хвороб рослин.
Автор Аліна Луганська